Чачак, Србија
Понедељак - Петак 7:30-19:30

Свечано смо обележили Савиндан и ове школске године

Сваке се године у светосавској недељи у ОШ „Милица Павловић” Чачак реализује низ активности које су повезане са ликом и делом Светог Саве како би се ученицима приближио лик светитеља који је био и остао савршени узор учитеља, најсветлији пример како треба служити Богу и народу.

По први пут у нашој школи домаћин славе био је колега из колектива школе. Овогодишњи домаћин, вероучитељ Ђорђе Чоловић, захвалио се на указаној части и  истакао своју повезаност са школом позивајући се на богату традицију похађања ОШ „Милица Павловић” у својој породици.

Присетили смо се и светосавске традиције нашег града који је изграђен око велике светиње, Страцимирове задужбине Богородице Градачке, данашњег Вазнесења Господњег. И изнад свега, поносно смо се захвалили Степи Степановићу који је, настављајући традицију задужбинарства Немањића, оставио фонд иза себе, фонд захваљујући којем наша школа просвећује и образује генерације ђака.

Наставница српског језика и књижевности Оливера Крупеж поводом овог празника написала је кратко подсећање на првог српског просветитеља.

Данас светогорска и сва друга звона православних манастира брује у част Светоме Сави, данас се одаје пошта овом сину Немањином, најсветлијој звезди на српском небу.

Савиндан славимо да одржимо сећање на Светог Саву, оличење племенитости, мудрости, несебичности и духовности.

Принца Растка Немањића красио је чврст карактер, несаломива воља, неодољива жеља за истином и правдом. Био је обдарен љубављу која даје моћ да се оствари све што се науми.

Када је ходио као монах, а потом као владика, он је умео свакога да саслуша, поучи и помогне у свим пословима јер се ниједног посла није либио. Живео је просто и понашао се скромно и понизно скривајући своју горостасну величину.

Све чега се Свети Сава у свом животу дотакао, о чему је мислио, што је чинио или о чему је сањао, постајало је темељ, искра и корен.

Снага љубави према народу помогла му је да оснива, гради, обнавља, саветује, просвећује, мири...

Хтео је све што је сазнао, видео и чуо, све корисно и добро до чега је дошао, да стави у службу свог народа.

Срби су га опевали у песми, прославили у причама и легендама и овековечили у многим храмовима.

Наше је да се трудимо да идемо његовим путем без спотицања и оклевања. Као његови следбеници треба да се уздамо у доброту и мудрост, да се не штедимо, да смо увек спремни да опростимо и да помогнемо.

Треба да се трудимо да будемо пример за све генерације, да стварамо по мери светитеља свет без злобе и зависти, свет наде и вере у будућност.

Ученици V/3 припремили су, уз помоћ својих родитеља, прилоге за свечану трпезу. Уз сарадњу са вероучитељем Ђорђем Чоловићем обавили су обред уобичајен за крсну славу, који се обавља сваког Савиндана у свим српским школама.

Ученици су помогли у припремању простора за свечаност, а затим су казивали песме, приче и легенде о Светом Сави и показали лепе примере у својим дневницима читања.

Вероучитељ је најпре помоћу своје свештеничке одоре показао како се одева свештено лице, а потом је ученик Михаило Обреновић према његовим упутствима освештао колач и жито. Ученици су отпевали светосавску химну и изговорили Оченаш, а потом су, у духу саборности, примали  госте: директора школе, начелницу Школске управе Чачак, градоначелника и његове сараднике, а затим и своје другове, ученике V/1 који су дошли у посету са својом разредном Маријаном Марковић.

Атмосфера је била свечана, ученици су са радошћу прославили овај празник у правом светосавском духу.