lk1

у оквиру
  Истраживачког пројекта Надежда
  Петровић

У суботу, 24. 3. и недељу, 25. 3. 2018. у свечаној сали одржана је ликовна колонија у оквиру Истраживачког пројекта Надежда Петровић.

Млади истраживачи до сада су установили списак расположиве литературе у школској библиотеци, Уметничкој галерији, Историјском архиву и Градској библиотеци; проучили су и приказали историјске околности у Србији и Европи крајем 19. и почетком 20. века, у којима је знаменита чачанска сликарка живела и радила; фотографисали су и описали родну кућу и места у Чачку која носе њено име; тренутно се баве израдом биографије велике суграђанке.
На ликовној колонији ученици који цртежима, бојама и сликама успешно изражавају свој доживљај света радили су репродукције најпознатијих експресија којима је Надежда Петровић српску уметност увела у тадашње токове европског уметничког израза. Пејзажи и портрети сликани истим техникама којима је чачанска сликарка осликавала свет у својим уметничким делима воде нас кроз сва четири најзначајнија периода њеног стваралаштва: минхенски, српски, париски и ратни.
Колонија је отворена кратким филмом Василија Лазовића и Андрије Симеуновића о уметничком изразу Надежде Петровић. Пригодна визуелна презентација њене уметности, техника и најзначајнијих слика дело је Оливере Миловановић и Милене Луковић и оба дана била је саставни део креативног декора колоније. Сви наведени ученици су из одељења VIII5.
Следеће ученице додале су истраживачком пројекту уметничку ноту у виду репродукција: Ивона Лазовић VIII3, Магдалена Ћурчић VIII5 (која је и аутор стилизованог приказа скулптуре Ивана Мештровића која краси лого пројекта), Анастазија Ненадић VII1, Мина Пешић VII2, Мима Василијевић VI1, као и некадашње ученице наше а сада Уметничке школе: Сара Поледица (први разред) и Милена Карапавловић (други разред). Њима су се у изради репродукција придружиле Ђурђа Радуловић IV4 и Јана Мутлак IV4, а у раду ликовне колоније учествовали су и наставници Сања Живановић, Оливера Николић и Живота Драмлић.
Најмлађи учесници, од предшколског узраста до четвртог разреда, на свој начин допринели су уметничком изразу и атмосфери која је оплеменила школски амбијент.
Посебну захвалност дугујемо Михајлу Божовићу VIII1, који је уметничким фотографијама овековечио рад ликовне колоније.

Катарина Драмлићанин, координатор

lk2