ДРУГИ НАУЧНИ ДАН У ИНСТИТУТУ ЗА ВОЋАРСТВО

Институт за воћарство Чачак је водећа научноистраживачка установа у области воћарства у земљи, позната и призната у Европи и свету. Понос нашег Града и место где се наука нашла у служби добијања здравог и квалитетног воћа.

У циљу популаризације науке и приближавања научних тема младима реализован је други део активности у овој установи кроз четири радионице.
Теме програма:
1. Стварање нових сорти воћака, модератор др Слађана Марић
2. Цветање, опрашивање и образовање плода воћака, модератор др Милена Ђорђевић
3. Савремене методе размножавања и чувања воћака, модератор др Тања Вујовић
4. Методе детекције и идентификације системичних патогена воћака, вируса, вироида и фитоплазми, модератор др Светлана Пауновић
Млади истраживачи су испробали метод изоловања ДНК молекула из ћелија листа, посматрали су, под истраживачким микроскопом, плоднике тучка, клијање полена и оплодњу, и сазнали о новим методама молекуларне биологије у оплемењивању воћака.
Упознали су напредну технологију узгајања биљака у лабораторијским условима – in vitro, која се заснива на саморепродукцији ћелија, тзв. микропропагацији, као и процес дугог чувања ћелија и ткива на ниским температурама (криопрезервација и криоконзервација), и на крају сазнали како се детектују вируси.
Поред сјајних модератора, посебну захвалност дугујемо др Слађани Марић која нас је поново срдачно примила.

Биљана Ускоковић Брковић

dndi1