„ПИЛИПЕНДА“, СИМО МАТАВУЉ – угледни час

„Пилипенда“, приповетка о снази,храбрости, истрајности и несаломивости једног малог човека и подсећање на један тежак историјски тренутак за српски народ, положај Срба у Далмацији у време унијаћења 1843, била је тема угледног часа који су 16.5.2013. организовали ученици одељења VIII/5 са својом наставницом српског језика Тањом Ђорђевић.

Обрада приповетке подразумевала је њено двоструко локализовање: у историјски и друштвени контекст; корелацију са наставом историје, верске наставе, ликовне културе - самостално проучавање историјских извора - текстова, слика, самосталну припрему и презентацију радова, илустрацију најупечатљивијих сцена приповетке, драматизацију одабраног одломка...
Организацијом овог часа подстакнута је активност и учешће свих ученика у свим сегментима анализе и интерпретације часа кроз корелацију више наставних предмета. Сама приповетка пружала је низ могућности, да се кроз један креативан приступ обради ове наставне јединице омогући трајно усвајање знања.

PSM1

PSM2